PaintballBursa Paintball

Bursa Paintball

– Bursa Paintball –

bursa paintball - Bursa Paintball

Paintball ne demek, paintball nerede oynanır?

Bursa paintball oyun alanları, sahaları ve kaliteli malzemeler ile gün boyu oyun imkanı. Mudanya’da paintball oynama zevkini bizimle tadacaksınız. Kurduğumuz Bursa Paintball Spor Kulübü Derneği ile spora destek veriyoruz. Mudanya Paintball Bursa.

Hem Orman Hem Düz Zemini ile doyumsuz paintball heyecanı için yeni adresiniz.

Paintball Nedir ?

Paintball yada Boya-topu son 20 yıldır yaygın bir biçimde tercih edilen, karşılıklı iki takım halinde, içi boya ile doldurulmuş küçük jelatin veya plastikten toplardan oluşan mermiler kullanan silahlarla belli bir parkur içinde oynanan bir takım ve strateji sporudur.

Oyunun amacı ise verilen görevi gerçekleştirmektir. Buna “senaryoyu uygulamak” denir. Amaç, belli bir süre içinde karşı takımın kalesindeki bayrağı ele geçirmek, bir rehineyi kurtarmak, başkanınızı güvenli bir şekilde hedefe ulaştırmak, karşı takımın tamamını elemek, tek başına vurulmadan kalan son kişi olmaya çalışmak, bir kaçağı yakalamak, bir tepeyi savunmak, bir köprüyü uçurmak veya ikili timlere ayrılıp diğer timleri elemek gibi bir çok seçenekten oluşabilir.

Oyunun temel kuralı çok basittir. Üzerine gelen mermi ile boyanan oyuncu oyundan çıkar; yani o oyun için ölür. Paintball tabancalarının bir çok markası ve modeli vardır. Paintball tabancaları mermisini çok hızlı atar ve çıplak vücuda geldiğinde çok can yakar. Bu sebeple korunmasız oynamak çoğu yerde tehlikeli ve yasaktır. Hatta bazen ciddi morluklara bile yol açabilir. Paintball’da her oyuncunun yüzünde, kırılmaz camlı özel bir maske ve elinde ise özel, gazlı silahları vardır.

Bu silahlar görünümleriyle gerçek silahları andırır, ancak farklı olarak bunlar öldüren mermiler değil; boyayan kapsüller atar. Kapsüller görünüm olarak misketten farklı değildir, üstleri plastik benzeri bir malzeme kaplı olan bu malzeme, doğa dostudur ve çevreyi kirletmeden kendiliğinden yok olur. Kapsülün içindeki boya ise gıda boyasıdır. Yani doğaya ve insanlara zararlı değildir, ayrıca giysilerden de ıslak bir bezle dahi kolayca çıkabilir.

5 metreden daha yakın mesafeden rakibe ateş etmek tehlikeli ve kurallara aykırıdır Oyuncu ceza alır. Ceza olarak; ceza bölgesine gider, hakemin komutuyla bir süre sonra tekrar oyuna katılır.

Oyuncular, oyun başlarken kendi kalelerinin arkasında durmak zorundadır. Oyun Baş hakemin takım kaptanlarından OK alması, dikkat uyarısını müteakip Oyun düdük sesiyle başlar. Düdük sesinden önce ateş etmek tehlikeli ve kesinlikle yasaktır. Oyuncu ceza alır.

***