GenelErdemli Bir Şehir Bursa

Erdemli Bir Şehir Bursa

Erdemli Bir Şehir Bursa

erdemli sehir bursa - Erdemli Bir Şehir Bursa

Bir şehre bakıldığında o şehirde camilerin nerelerde olduğu insanın kalbinde caminin yeri konusunda ipucu verir.

İnsan hatırlamak istemediği ve önemsemediği şeyleri unutmanın yollarını arar ve bu şeyleri beyninde adeta en ücra yerlere gönderir. Bunu şehir ve cami açısından düşündüğümüzde eğer cami bizim için her an rahatça bulunabilecek yerlere yapılıyorsa biz oraya çabuk ulaşmayı istiyoruz demektir veya farklı bir açıdan şöyle de düşünebiliriz.

Bir şehirde en rahat bulunmak istenen şey nedir, çabuk ulaşılması istenen şey nedir gibi sorulara vereceğimiz cevaplar bizim bir şehirde neyi öncelediğimizi gösterecektir. Bu ise aslında Allah’ın bizde nerede durduğuyla ilgilidir.

Allah Teâlâ’nın bizden istedikleri / kulluğumuz bizim için öndeyse biz şehir inşasına önce buradan başlarız ve buna göre şehrimizi yapılandırırız. Yok, eğer Allah’a kulluğumuz, ikinci plandaysa camileri geri plana atarız. Başka şeyleri öne çıkarırız ve şehir de buna göre genişler.

Özellikle son dönemlerde şehirlerde alışveriş merkezlerinin daha büyük ve görkemli bir şekilde inşa edilmesi insanın öncelikleri konusunda ipucu vermektedir.

Yine bu alışveriş merkezlerinde mescitlerin bulunup bulunmadığı, bulunuyorsa ulaşılabilme durumunun yanında genişliği, sağlık standartlarına uygunluğu, insanda bir an önce ibadetini icra edip çıkıp gitme hissi uyandıracak durumdaki bodrum katlarında, merkezin en ücra köşesinde yer alması gibi durumlar bizim şehrimizi ve ülkemizi imar ederken ne tür bir yaklaşıma sahip olduğumuzun doğrudan göstergeleridir.

Şehir, insanın yetkinliğini gerçekleştirmek için yaşanması gereken yerlerdir. Yetkin gerekli olgunluğa erişmiş, olgun, kâmil ve mükemmel olma şeklinde tanımlanır. Yetkinlik de olgunluk ve mükemmeliyet durumudur. Mutlak manada yetkinliğe sahip olup kendisinde noksanlıkların bulunmadığı tek varlık Allah’tır.

İnsan da yaratılmış bir varlık olarak olgunluğa erişmek için uğraşır; ancak onun yetkinliği de yaratılmış olmak-lığı oranındadır.

Yaratılmış bir varlık olarak insanda hem iyiye hem de kötüye yönelme eğilimi vardır. Bu eğilim hangi tarafa daha çok yönelirse bu yetkinliğin gidişatı o doğrultuda ilerler. Yazımızın başında ifade ettiğimiz üzere Farabi’ye göre bu yetkinlik ancak şehirde olur ve şehirden kaçış da yetkinliği ortadan kaldırır.

Çünkü bir arada yaşamak insanın, insan olarak zaaflarını yok etmesini sağlayacaktır. Kibirli olmamak, hoş görülü davranmak, merhametli olmak vb. davranışlar büyük oranda başkalarıyla iletişime geçildiğinde ortaya çıkan davranışlardır.

Sabırlı ve hoşgörü olma, sabrı ve hayrı tavsiye etme, yardımlaşma ve dayanışma gibi güzel huy ve davranışlar; zekât vermek, cemaatle beş vakit namazın yanında cenaze namazını ve bayram namazını kılmak gibi ibadetlerimizi ancak toplumla iç içe olduğumuzda gerçekleştirebilir.

Bunları gerçekleştirirken bir yandan kulluğumuzun gereğini yerine getirmiş diğer yandan şehirde kardeşliği sağlamış, toplumun birlik ve beraberliğine katkı sunmuş oluruz.

***

Fecr Yay. – 2017

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz