Paintball Temel Kuralları

bursa mudanya paintball 6 - Paintball Temel Kuralları

Merhabalar, öncelikle oynayacağınız oyun bir spor dalıdır bu yüzden bu oyuna bir savaş psikolojisi ile girmemek gerekir, spor yaptığımızı aklımızdan çıkarmamalıyız.

Paintball maskesi ve güvenli bölge; her türlü paintball organizasyonlarında olması gereken en önemli güvenlik tedbiri paintball maskesidir.

Paintball maskesi tamamen paintball için tasarlanmış özel paintball maskesinden oluşmalıdır. Oyun alanında asla açılmamalı oyun dursa dahi boya toplarımız bitse bile kesinlikle oyun sahası içerisinde çıkartmamalıyız, çünkü her an bir açıdan atış gelebilir yanlışlıkla birisi tetik mekanizmasına dokunabilir, emniyet bu zamana kadar hiç olmasa bile kendi kendine atabilir.

Herhangi bir durumda önce paintball işaretleyici sinin namlu kılıfını kapatmalıyız sonra Güvenli bölgeye gelmeliyiz. Güvenli bölgeye ulaşamıyor veyahut herhangi bir problem yaşıyorsak, kısacası başınıza ne gelmiş olursa olsun düşüp kolunuz bacağınız bile incinse oyun alanında maskemizi açmamalıyız hakemden yardım istemeliyiz.

5 Metre Kuralı

Oyun alanındaki en önemli kurallardan biri de 5 metre yakından atış yapmamaktır. 5 metreden yakın yapılan atışlarda oyuncuların canı acıyabilmektedir.

El Havada & El Baş Üstünde Kuralı

Paintball oyunlarında elini havaya kaldırmış oyuncu pes etmiş demektir ve elini havaya kaldıran oyuncuya kesinlikle atış yapılmaz ihtiyacı olan, vurulmuş işaretlenmiş oyundan çıkmak isteyen elini havaya kaldırarak güvenli bölge ulaşır.

Sportmenlik Dışı Hareketler

Paintball oyunlarında kesinlikle fiziksel temas kurulmamalıdır. Sportmenlik dışı hareket birey kendi iradesini kaybettiğini gösteren hareketler yapıldığında ve sözler söylendiğinde ortaya çıkar.

Bu durum herhangi bir bireye (oyuncu, hakem, organizasyon görevlisi, izleyici,) zarar vermek alay edici sözler söylemek hakaret ve küfür yapmaktır.

Genel olarak oyuncunun davranışı kusursuz ve irade sahibi olmalı her türlü uygunsuz ve kötü davranıştan uzak durmalıdır.

Paintball oyun şekilleri?

Amatör olan oyunlarda oyun şekilleri tamamen oyuncuların hayal gücüne bağlıdır istediğiniz tarzda oyunlar tasarlayıp oyun alanında uygulayabilirsiniz.

Paintball oyunlarında en büyük problem vurulup vurulmama problemidir en çok tartışma bu yönde döner. Amatör olarak yapılan paintball oyunlarında Bu yüzden puanlama oyunları daha çok tercih edilmektedir.

Oyuncunun üzerindeki boya vuruşları sayılarak kim kaç defa vurulmuş şeklinde puanlama yapılarak Galip takım Adil bir şekilde belirlenebilir.

Örnek verecek olursak beşe beş 10 kişilik bir grup düdük sesi ile oyuna başlar boya topları bitene kadar oyun devam eder en son oyun sona erdiğinde herkesin üzerindeki vuruşlar sayılarak puanlama yapılır kazanan grup belirlenir kısacası en çok vurulan takım oyunu kaybeder.

Bu oyun şeklinde boya topunun çok uzaktan isabet etmesi veya bol esnek bir yere gelmesi ile kırılmayan boya toplarından dolayı bir eksiklik yaşanabilir Fakat bu durum yüzdelik dilim de çok az yer kapladığı için skoru fazla etkilemez.

Bahsettiğimiz gibi paintball oyunu sizin Hayal gücünüze bağlı şekilde amatör ve senaryo sahalarında istediğinizi gibi şekillendirilebilir.

Paintball Genel Bakış

Paintball işaretleyicileri (marker) sadece hava ve CO2 karbondioksit sistemleri kullanılarak çalıştırılır.

Paintball oyunlarında Atış hızı kurallarına uyulması gerekir Her oyuncunun işaretleyicisinin 300 feet saniyeden yukarı hızla atış yapmaması gerekir.

Bunu ekipman sahibi organizasyon sahibi lisanslı hakemler veya ekipman kiralayıcı firma oyuna başlamadan önce test ve kontrol etmelidir.

Zaten profesyonel olarak düzenlenen turnuvalarda oyun başlamadan önce Her oyuncunun paintball işaretleyicisi marker tek tek kontrol edilerek oyuna başlatılır.

Yüksek hızlı atılan boya topları isabet eden oyuncunun canını yaka bilmektedir yasal sınır aşılmamalıdır. Paintball işaretleyicileri ne bağlanan hava tankları tüpler CE standartlarına uygun olmalıdır.

Bu şartları oyuncular asla çiğnememelidir ve değiştiremez çünkü kazanma isteği hiçbir zaman sizin veya başka bir bireyin güvenliğinin önüne geçemez.

Oyuncuların kişisel korunmaları noktasında tüm gereklilikleri yerine getirmesi gerekir aynı zamanda tüm spor branşlarında olduğu gibi paintball oyunu öncesinde ısınma hareketlerini yapmaları tavsiye edilir herhangi bir kas doku İncinme ve zedelenmesi vb.

Paintball boya topu içerisinde toksik olmayan doğada yok olan ekolojik suda çözünen küresel jelatin kapsüldür. Çevreye zarar vermeyen boya topu standart meteorolojik durumlarda az sürede bakterilerle ayrışabilen bir ürün olmalıdır.

Paintball oyunlarında işaretleyicilerin çalışma şekli sınıflara ayrılır Amatör olarak yapılan oyunlarda en çok yarı otomatik işaretleyiciler kullanılır her basışta bir adet boya topu atacak şekilde Dizayn edilmiştir.

***